Modzerowo - Stauberwald

ModzerowoModzerowo (niem. Stauberwald) to wieś położona przy samej Wiśle na wschód od Włocławka. Przez wieś biegnie droga krajowa nr 62, obecnie Modzerowo zmienia się w dość spore osiedle o coraz bardziej zwartej zabudowie. Mieszka tu około 500 osób.

Modzerowo jest jedną z najbardziej rozbudowanych pozycji obronnych, co nie dziwi biorąc pod uwagę, że stanowi wąski przesmyk między Wisłą a rozległymi lasami ciągnącymi się aż po Płock. Lasy te w znacznej mierze są terenem trudnym, górzystym i poprzecinanym ciekami wodnymi i bagnami. Zapewne planujący umocnienia rozważali scenariusz, w którym Armia Czerwona zdołałaby zdobyć przeprawę przez Wisłę w Płocku a następnie mogłaby rozwinąć natarcie w kierunku Włocławka właśnie wzdłuż Wisły. Dlatego na ich drodze powstała w Modzerowie mocna pozycja obronna składająca się z licznych schronów Ringstand 58c. Oprócz nich wybudowano tutaj rozległe linie okopów, rowy przeciwczołgowe oraz pozycje strzeleckie. W Modzerowie nie ma już niemal śladów po dawnych okopach (poza krótkimi odcinkami w zagajnikach leśnych), ale dobrze zachował się bieg linii tych umocnień przez lasy poprzez Radyszyn, Widoń, Warząchewkę aż po Nową Wieś.

Schrony w Modzerowie posiadają nieco lepsze wyposażenie niż te na północy "twierdzy", na kilku można nawet zaobserwować tzw. "świńskie ogonki" służące do zaczepiania siatki maskującej nad wejściem do schronu.

Mapa: OpenStreetMaps

Początek pierwszej linii obrony

Początek pierwszej linii obronyModzerowo w czasach II wojny światowej wyglądało zupełnie inaczej, niż teraz. Domów było tu znacznie mniej, inaczej przebiegały drogi i cieki wodne. Dziś te dwa schrony stoją przy przepuście w ciągu ruchliwej drogi łączącej Modzerowo z Józefowem. Wtedy obok nich biegła droga na pola, której bieg wyznaczył pierwszą linię obrony.

Czytaj więcej...

Główny punkt oporu w Modzerowie

Główny punkt oporu w ModzerowieNiemieccy planiści spodziewali się, że Armia Czerwona może próbować wbić się klinem między Włocławek i Płock, a następnie wzdłuż Wisły przypuścić atak na stolicę Kujaw. Od Modzerowa w kierunku Brześcia Kujawskiego zbudowano więc silnie umocnioną linię. Te 4 schrony stanowiły wysunięte na wschód czoło umocnień w Modzerowie.

Czytaj więcej...

Modzerowo – nie kończąca się opowieść

Modzerowo – nie kończąca się opowieść

Pozycja obronna w Modzerowie jest chyba najpotężniejszym punktem oporu w okolicach Włocławka. Na niewielkim obszarze jest kilkanaście schronów typu Ringstand 58c, a wiem na pewno, że przynajmniej jeden znajdował się za obecną linią brzegową Zalewu Włocławskiego.

Czytaj więcej...

Trzon drugiej linii

Trzon drugiej liniiModzerowo to rozbudowana pozycja w kształcie grotu strzały, za wysuniętą w stronę spodziewanego natarcia pierwszą linią obrony jest tutaj także druga linia obrony, nieco słabiej umocniona, ale nie mniej groźna.

Czytaj więcej...

Zaplecze pozycji też umocnione

Zaplecze pozycji też umocnioneZa drugą linią schronów czają się w Modzerowie jeszcze dwa stanowiące zaplecze pozycji. Ostatni z nich jest cofnięty bardzo mocno do tyłu, prawie półtora kilometra od najbardziej wysuniętego na zachód „tobruka”.

Czytaj więcej...

Strażnik prawego skrzydła – zamknięcie drugiej linii

Strażnik prawego skrzydła – zamknięcie drugiej liniiKtoś, kto naniesie sobie schrony z Modzerowa na mapę na pewno zastanowi się, czemu druga linia wygląda tak a nie inaczej, czemu te schrony cofnięte są tak do tyłu w pola zamiast stać bliżej dróg? Wszystko wyjaśni się, kiedy spojrzy się na mapę okolicy z początków lat 40-tych ubiegłego wieku.

Czytaj więcej...