Radyszyn - Radwalde

RadyszynRadyszyn (niem. Radwalde) – to niewielka osada położona nad Jeziorem Radyszyn (Radyszyńskim). Mianem Radyszyna określa się także las rosnący między wspomnianym jeziorem a miejscowością Józefów.

To jedna z najbardziej malowniczych pozycji obronnych „twierdzy”, schrony w większości położone są na wzgórzu górującym nad ponad 30-hektarowym jeziorem. Jezioro Radyszyn jest niemal dzikie, bardzo płytkie (średnia głębokość to niespełna 5 metrów), otoczone lasem i bagnami. Panuje tu ciekawy mikroklimat, cisza i spokój.

Same schrony w większości trudno odnaleźć, są zarośnięte mchem i trzeba być bardzo uważnym, by ich nie ominąć. Warto jednak się tutaj wybrać choćby dla widoków, piękne wzgórza, wysoki las i dużo zieleni – wspaniałe miejsce na spacer lub wyprawę, od utwardzonej drogi w to miejsce jest zaledwie kilkaset metrów.

Trzeba jednak uważać, bo po można się w tych lasach łatwo zgubić – liczne wzgórza potrafią zdezorientować, trudno też utrzymać kierunek marszu ze względu na tereny bagienne. Na szczęście leśnymi drogami jeździ dużo rowerzystów, więc łatwo tutaj o pomoc.

A oto filmowa relacja ze spaceru po części pozycji Radyszyn.

Mapa: OpenStreetMaps

Ukryte w lesie

RadyszynRadyszyn znany jest przede wszystkim z malowniczego i dość dzikiego jeziora, które położne w lesie między wzgórzami i bagnami tworzy prawdziwą oazę spokoju tak blisko miasta. Utrudniony dostęp do jeziora jest akurat zaletą, bo nie ma tam tłumów. Niestety bliskość miasta mu nie służy, choć tłumów tam nie ma to i tak śmieci jest tam ogrom…

Czytaj więcej...