Zakrzewo

Zakrzewo

Zakrzewo jest dziś siedzibą gminy zamieszkiwanej przez około 3,5 tys. ludzi. Jak wiele podobnych miejscowości w regionie ma bogatą historię, ale niestety dość słabo udokumentowaną. Zakrzewo i pobliskie miejscowości bardzo często znajdowały się na pograniczach różnego rodzaju tworów administracyjnych, a ich położenie przy strategicznych szlakach komunikacyjnych sprawiało, że bywały plądrowane i niszczone przez różne wojska.

Zakrzewo nigdy nie roziwnęło się w ważniejszy ośrodek handlowy czy rzemieślniczy, do dziś to raczej spokojna miejscowość przy ruchliwych drogach. W czasie II wojny światowej Zakrzewo znalazło się w granicach III Rzeszy, jego mieszkańcy zostali wysiedleni a w ich miejsce osiedlono tutaj kolonizatorów niemieckich.

Umocnienia Zakrzewa zachowały się słabo, schrony są albo calkowicie odkopane albo zostały zakopane. Podobnie jak w Służewie i Przybranowie, tak i tutaj były one prawdopodobnie ustawione do obrony dookolnej, ale nie sposób stwierdzić tego z całą pewnością.

Zakrzewskie schrony zaskakują jakością wykonania, widać, że szalunki przygotowywane były z najwyższą starannością, wszelkie krawędzie są proste a płaszczyzny równe. Tutejsze schrony mają też inną spotykaną rzadko cechę – okrągły otwór kominowy.

Mapa: OpenStreetMaps

Na skrzyżowaniu ważnych szlaków

Zakrzewo

Zakrzewo położone jest na przecięciu dwóch ważnych dróg, nic dziwnego, że stało się kolejnym punktem oporu wybudowanej tutaj linii Pozycji Warty. Rozbudowa miejscowości sprawiła, że nieco zatarł się pierwotny układ i część schronów już nie istnieje, ale wciąż da się zauważyć, że planowano tutaj obronę okrężną.

Czytaj więcej...