Krojczyn - Kreutzen
Krojczyn (niem. Kreutzen) – wieś położona w gminie Dobrzyń nad Wisłą przy drodze wojewódzkiej nr 562, zamieszkana przez około 500 osób. Pierwsze zapiski odnośnie tej miejscowości pochodzą z początków XIV wieku, nazywana ona wtedy była Grobiczsino, potem Groncino. Wiek później miejscowość nazywała się już Krowiczyno, która to nazwa następnie w XVIII wieku wyewoluowała w Krojczyno.
W Krojczynie nie zachowało się zbyt wiele pozostałości „twierdzy”, nie było tu też tak zwartych punktów oporu jak w sąsiednich Zadusznikach. Schrony ciągną się wzdłuż drogi od Zadusznik po Grochowalsk. Obecnie zachowała się tylko część tobruków, przynajmniej dwa zostały zakopane. Nie ma tu już śladów okopów ani rowów przeciwczołgowych.
W Krojczynie rozmawiałem z pewnym Panem, który mimo sędziwego wieku pokazał jak dobrą ma pamięć. Mężczyzna przez część wojny był na robotach w Niemczech, nie widział więc budowy tutejszych umocnień, ale gdy wrócił po wojnie na swojej działce zastał Ringstand 58c oraz schron ziemny, którego położenie wskazał.
Mapa: OpenStreetMaps
Nikłe pozostałości dawnej potęgi
Krojczyn leży przy szosie łączącej Włocławek z Dobrzyniem nad Wisłą. Od wieków jest to ważny szlak komunikacyjny, nie dziwi więc fakt, że był silnie umocniony. Niestety niewiele z tych umocnień ocalało.
Schron ukryty na działce - niezwykłe spotkanie
Wizyta w tym miejscu na pewno zostanie na długo w pamięci. Wcale nie z powodu niemal zasypanego „tobruka”, bo niczym się nie wyróżniał. Wyjątkowy był człowiek, którego tam spotkaliśmy.