Trojaczek

TrojaczekTrojaczek to niewielka miejscowość położona na zachodnim brzegu Jeziora Głuszyńskiego, zamieszkiwana przez kilkudziesięciu mieszkańców. To niezwykle malownicze miejsce – prawdziwa oaza, kryjąca jednak pewną tajemnicę.

Na wzniesieniu nazywanym Górą Jaźwicą (122 m n.p.m.), będącym najwyższym wzniesieniem gminy Piotrków Kujawskim znajduje się bardzo mocna pozycja obronna, w skład której wchodzi kilkanaście betonowych „tobruków”. Okoliczne lasy poprzeszywane są liniami okopów i umocnień ziemnych. Pozycja obronna na Górze Jaźwicy miała uniemożliwiać podejście do Piotrkowa Kujawskiego od południa, gdyby atakującym udało się pokonać linię umocnień ciągnącą się od Lubrańca do Izbicy Kujawskiej.

Kolejny punkt oporu znajduje się na wzgórzu nieco na południe od Góry Jaźwicy i składa się z 5 kolejnych "tobruków".

Trzeba przyznać, że Niemcy doskonale wykorzystali warunki naturalne do stworzenia mocnej pozycji obronnej – pole ostrzału z wysokie wzgórza było rozległe, a okoliczne mokradła utrudniałyby podejście pod linie obrony ciężkiego sprzętu. Linia umocnień ciągnąca się z tego miejsca dalej na południe również opierała się na naturalnych przeszkodach, więc przełamanie w tym miejscu byłoby bardzo trudne.

Góra JaźwicaGóra Jaźwica – aż trudno uwierzyć, że to zdjęcie zostało wykonane w styczniu…

W Trojaczku występują dwa typy schronów Rinstand – oprócz klasycznego 58c znalazłem tutaj wersję z wejściem od szczytu. Klasyczne R58c są wykonane bardzo starannie, otwory strzelnicze posiadają podziałkę kątową, a same schrony mają ślady wyposażenia (w niektórych się ono zachowało). Schrony z wejściem od szczytu wydają się być zrobione z nieco innego betonu, jaśniejszego i na oko słabszego. Oba typy występują naprzemiennie, trudno powiedzieć co jest tego przyczyną. Klasyczne schrony z Trojaczka nie różnią się od tych w całej linii ciągnącej się od Aleksandrowa Kujawskiego na południe.

Pozycja w Trojaczku to miejsce, które po prostu trzeba odwiedzić – cisza, spokój, sielskie widoki i bliskość przyrody – w sam raz na relaksującą wyprawę.

Mapa: OpenStreetMaps