Ciekawostki

Czasem krążąc po okolicy w poszukiwaniu śladów "twierdzy" natykam się na coś ciekawego, co nie jest bezpośrednio z samymi umocnieniami związane. Często mija się takie miejsca bezdusznie, nawet ich nie dostrzegając, a potrafią kryć w sobie tajemnice lub są związane z ciekawymi historiami. Właśnie takim miejscom poświęcona jest ta część strony. Zapraszam do jej współtworzenia, przesyłajcie zdjęcia i informacje, komentujcie i udostępniajcie gdzie się da.

Cmentarz rodzinny Blochów w Czuplach

Dziś chciałbym pokazać Wam coś innego, nie samymi bunkrami człowiek żyje.

Zabieram Was do wsi Czuple w gminie Boniewo (moje rodzinne strony), gdzie znajdują się pozostałości cmentarza rodowego Blochów, którzy byli właścicielami tej i sąsiednich wsi przez wiele lat przed II wojną światową.

Czytaj więcej...

Na wyjeździe - Bojowe Schrony Proszowice

Tym razem zabieram Was na wycieczkę na południe Polski, do Proszowic, gdzie powstał szlak turystyczny po tamtejszych schronach. Umocnienia w tamtym rejonie nieco odbiegają od tych na Kujawach, w Proszowicach możemy zobaczyć oprócz Ringstandów 58c także inne typy budowli.

Lapidarium na dawnym cmentarzu żydowskim w Lubrańcu

Lapidarium na dawnym cmentarzu żydowskim w Lubrańcu – BrzezinieLubraniec był przed wojną miastem, w którym mieszkała duża społeczność żydowska. Niestety niemiecka polityka zniszczenia tego narodu podczas II wojny światowej sprawiła, że praktycznie wszyscy lubranieccy Żydzi zostali wymordowani a świadectwo ich istnienia próbowano wymazać.

Czytaj więcej...

Osięciny – zapomniana historia społeczności żydowskiej

Osięciny – zapomniana historia społeczności żydowskiejJak to możliwe, że w mieście, w którym na początku dwudziestolecia międzywojennego połowę mieszkańców stanowili Żydzi dziś nie ma po tej społeczności śladu? Poza synagogą, która okaleczona jest dziś wykorzystywana jak każda inna nieruchomość nie zostało nic. Żydzi zostali wymazani z Osięcin tak skutecznie, że dziś mało kto o nich pamięta. A i wspominanie dlaczego po wojnie ocalali uciekli stąd we wszystkie strony świata jest dziś niepoprawne politycznie…

Czytaj więcej...

Tajemniczy grób nad Zgłowiączką

Dolina ZgłowiączkiBadając tereny nad Zgłowiączką między Brześciem Kujawskim a Lubrańcem sprawdzałem podejrzane wzgórza niedaleko drewnianego mostu łączącego Turowo z Kazaniem. Od strony Kazania przy tej przeprawie są dwa wzgórza, na których na zdjęciach satelitarnych widać ślady okopów. Miejsce to wzbudziło więc moje zainteresowanie, miałem nadzieję znaleźć tam bunkry, znalazłem coś o wiele bardziej tajemniczego.

Czytaj więcej...