Altana

AltanaAltana to niewielka miejscowość położona na wschód od Krzywosądza. Miejscowość to zaledwie kilka gospodarstw, ale teren ten ma za sobą epizod związany z powstaniem styczniowym.

W Altanie znajduje się mogiła powstańców styczniowych, którzy polegli w bitwie znajej jako bitwa pod Krzywosądzem. 19 slutego 1863 roku oddział wojsk rosyjskich z Włocławka w sile 1000 żołnierzy starł się w tej okolicy z oddziałem powstańczym pod wodzą Ludwika Mierosławskiego, który miał swój obóz we wsi Niszczewy. Wyposażeni w działa Rosjanie uderzyli na nieprzygotowanych i słabo uzbrojonych Polaków od strony Służewa. Partyzanci próbowali stawić opór, ale nie mieli szans z regularnym wojskiem i zostali zepchnięci do Dobrego i tam rozbici.

Znajdujący się przy szosie w Altanie monument nie stoi w pierwotnym miejscu, został niedawno przeniesiony i postawiony na jednym z tutejszych "tobruków". Pierwotnie mogiła i monument znajdował się po drugiej stronie drogi, świadczą o tym gruzy starego monumentu. Zachowała się z niego stara tablica, która stoi dziś obok nowego pomnika.

Nowy pomnik stoi na niemieckim "tobruku"

Nowy pomnik stoi na niemieckim "tobruku"

Tablica pamiątkowa z poprzedniego pomnika

Tablica pamiątkowa z poprzedniego pomnika
Mapa: OpenStreetMaps