Altana/Borowo

AltanaAltana to niewielka miejscowość położona na wschód od Krzywosądza. Miejscowość to zaledwie kilka gospodarstw, ale teren ten ma za sobą epizod związany z powstaniem styczniowym.

W Altanie znajduje się mogiła powstańców styczniowych, którzy polegli w bitwie znajej jako bitwa pod Krzywosądzem. 19 slutego 1863 roku oddział wojsk rosyjskich z Włocławka w sile 1000 żołnierzy starł się w tej okolicy z oddziałem powstańczym pod wodzą Ludwika Mierosławskiego, który miał swój obóz we wsi Niszczewy. Wyposażeni w działa Rosjanie uderzyli na nieprzygotowanych i słabo uzbrojonych Polaków od strony Służewa. Partyzanci próbowali stawić opór, ale nie mieli szans z regularnym wojskiem i zostali zepchnięci do Dobrego i tam rozbici.

Znajdujący się przy szosie w Altanie monument nie stoi w pierwotnym miejscu, został niedawno przeniesiony i postawiony na jednym z tutejszych "tobruków". Pierwotnie mogiła i monument znajdował się po drugiej stronie drogi, świadczą o tym gruzy starego monumentu. Zachowała się z niego stara tablica, która stoi dziś obok nowego pomnika.

Nowy pomnik stoi na niemieckim "tobruku"

Nowy pomnik stoi na niemieckim "tobruku"

Tablica pamiątkowa z poprzedniego pomnika

Tablica pamiątkowa z poprzedniego pomnika
Mapa: OpenStreetMaps

Prawe skrzydło pozycji obronnej

Altana

Pozycja obronna w Altanie/Borowie miała bardzo ciekawe ułożenie schronów. Cztery tobruki w bardzo zwartej grupie wysunięte na wschód, a w drugiej linii znacznie szerzej ustawione trzy kolejne. Dzięki archiwalnym zdjęciom lotniczym udało mi się namierzyć schron z prawego, południowego, skrzydła drugiej linii. 

Czytaj więcej...

Schron z odsłoniętym zbrojeniem

Altana

Schrony w Altanie i Borowie są dość łatwe do odnalezienia. Poza tym, na którym postawiono pomnik, najłatwiej znaleźć schron, który jest stopniowo rozbijany. Zniszczenia są już dość spore, ale dzięki nim, możemy zobaczyć, jak schron został zazbrojony.

Czytaj więcej...

Kolejny zagrożony schron

Altana

Pozostałości fortyfikacji na Kujawach poszukuję od kilku lat i niestety z roku na rok obiektów ubywa. Gdy opisuję ten schron nie mam pojęcia, czy jeszcze się w tym miejscu znajduje...

Czytaj więcej...

Najdalej wysunięty na północ

Altana

W trakcie zbierania materiałów do pierwszego przewodnika udało się odnaleźć w Altanie jeszcze jeden schron, ale już wiem, że nie jest on ostatni i wkrótce postaram się dotrzeć do przynajmniej jeszcze jednego. Póki co zaprezentuję Wam ten, do którego dotarcie zajęło nam najwięcej czasu, choć wydaje się być łatwo dostępny.

Czytaj więcej...