Wichowo

WichowoWichowo to spora wieś położona na wschód od drogi krajowej nr 62 na wysokości miejscowości Łochocin. Wieś zamieszkuje około 400 osób, niestety nie mam informacji na temat historii tej miejscowości.

Wichowo jest najdalej wysuniętym na północ punktem oporu „twierdzy Włocławek”, tu zaczyna się linia obronna biegnąca na południowy-wschód wzdłuż ciągnących się od Jeziora Ostrowite rozległych terenów podmokłych stanowiących naturalną barierę dla ewentualnej ofensywy od strony Lipna i Wielgiego. Od tego też miejsca zmienia się charakter punktów oporu, do tej pory mieliśmy do czynienia z niewielkimi gniazdami stanowiącymi linię, od Wichowa zaczyna się linia tworzona z rzadszych ale znacznie mocniejszych, bo składających się z wielu schronów, punktów oporu do samego Krojczyna.

Teren jest tutaj bardzo zróżnicowany, ale projektanci tej linii obrony dobrze to wykorzystali stanowiąc punkty oporu w strategicznych miejscach z dużym i dobrze widocznym przedpolem. Dopiero bliżej Wisły, gdzie pojawiają się spore naturalne cieki wodne umocnienia stają się skromniejsze.

Punkt w Wichowie składa się z dwóch części – wysunięta pozycja znajdowała się na wzgórzu (po którym w znacznym stopniu nie ma już śladu w wyniku wydobycia piasku) oraz drugiej linii w nieznacznej odległości.

Mapa: OpenStreetMaps

Uzbrojone gospodarstwo – kila schronów w obejściu

WichowoW Wichowie większość schronów znajduje się w jednym obejściu. Dawno temu było tutaj spore wzgórze, które po wojnie rozkopano wydobywając piasek, dlatego też część schronów jest zupełnie odkopana.

Od Wichowa do samego Tulibowa wszystkie schrony pokazał mi Karol – bez jego pomocy pewnie bym ich nie odnalazł. Wielkie dzięki za pomoc!

Czytaj więcej...