Ludwinowo - Ludwigsfeld

LudwinowoLudwinowo (niem. Ludwigsfeld) – wieś położona między Warząchewką a Michelinem, obecnie praktycznie nie zamieszkana i w znacznej mierze zajęta przez las.

Linia lasu prawdopodobnie jest taka sama jak w czasie wojny, gdyż betonowe schrony znajdują się praktycznie na skraju lasu. Dalej rozciągają się liczne ślady okopów, schronów ziemnych, pozycji strzeleckich i rowów przeciwczołgowych. Stojąc na skraju lasu doskonale widać, dlaczego budowniczowie umocnień wybrali właśnie to miejsce na stworzenie mocnej linii obrony – pole widzenia jest imponujące. Idealne miejsce na niedzielną wycieczkę – cisza, spokój, las i rozległe łąki przy dość łatwym dostępie.

Betonowe schrony w Ludwinowie skupione zostały przy drodze od Dębic na północ w kierunku Włocławka. Ciekawostka – w lesie na północ od Ludwinowa za liniami okopów i dwoma rowami przeciwczołgowymi znajdują się pozostałości fundamentów budowanego przez Niemców kompleksu o nieznanym przeznaczeniu. Teorii jest wiele – od budowy tajnej fabryki broni po budowę obozu koncentracyjnego. Niestety jednoznacznych dowodów na przeznaczenie tych budowli nie znamy. Oczywiście te zagadkowe pozostałości budowy omówię przy innej okazji, gdyż nie wchodziły w skład linii umocnień.

Mapa: OpenStreetMaps

Strażnicy przeprawy przez Rakutówkę

Ludwinowo

Pozycja obronna w Ludwinowie miała jedno zadanie – ochronić przeprawę przez Rakutówkę. Gdy dziś jesteśmy w tej okolicy może nas dziwić, że tyle trudu włożono w umocnienie podrzędnej leśnej dróżki i niewielkiego mostu przez niewielki strumień. Jednak gdy budowano umocnienia okolica wyglądała zupełnie inaczej.

Czytaj więcej...

Wschodnie i zachodnie skrzydła pozycji w Ludwinowie

Ludwinowo

Schrony w głównej części pozycji w Ludwinowie są bardzo blisko siebie, ale takie ustawienie ma swoje wady w warunkach bojowych. Skupienie ognia z jednego kierunku i skupienie obrońców w jednym miejscu nie jest rozsądne, ale niemieccy planiści byli tego świadomi i wyznaczyli dwa skrzydła tejże pozycji.

Czytaj więcej...