Modzerowo - Stauberwald

Początek pierwszej linii obrony

Początek pierwszej linii obronyModzerowo w czasach II wojny światowej wyglądało zupełnie inaczej, niż teraz. Domów było tu znacznie mniej, inaczej przebiegały drogi i cieki wodne. Dziś te dwa schrony stoją przy przepuście w ciągu ruchliwej drogi łączącej Modzerowo z Józefowem. Wtedy obok nich biegła droga na pola, której bieg wyznaczył pierwszą linię obrony.

Pierwszy ze schronów znajduje się kilkadziesiąt metrów w głąb lasu niedaleko kanału. Dookoła niego rosną krzewy i młode drzewka, a on sam niewiele wystaje. Punktem orientacyjnym do jego odnalezienia może być słup energetyczny.

Początek pierwszej linii obrony

Początek pierwszej linii obrony

Początek pierwszej linii obrony

Drugi schron już dużo łatwiej znaleźć, wystarczy iść na południe wzdłuż linii energetycznej. Tam na polanie na lekkim wzniesieniu da się wypatrzeć wystający z ziemi drugi ze schronów. Również jest dość mocno zasypany, ale za to przy nim nic nie rośnie.

Początek pierwszej linii obronyPoczątek pierwszej linii obronyPoczątek pierwszej linii obronyPoczątek pierwszej linii obrony

Tu nawet o dziwo zachował się stopień wypadowy - bardzo rzadki widok w schronach położonych tak blisko osiedli ludzkich.