Tulibowo - Tulpenteld

Tulibowo - TulpenteldTulibowo (niem. Tulpenteld) – niewielka wieś położona na północnym brzegu Zalewu Włocławskiego, zamieszkała przez około 200 osób. Wieś leży między ujściem Świętego Strumienia a rzeczką ciągnącą się aż od Jeziora Chalińskiego.

Najwcześniejsze zapiski dotyczące miejscowości pochodzą drugiej połowy XVI wieku, wieś nie jest okazała, ale na jej terenie znajduje się dwór z początków ubiegłego stulecia wraz z wozownią oraz murowanym spichlerzem malowniczo położonym wysoko nad lustrem wody Zalewu Włocławskiego (Wisły).

W Tulibowie udało się odnaleźć samotny schron Ringstand 58c strzegący drogi biegnącej przez wieś wzdłuż Wisły z Glewa do Zarzeczewa. Droga nigdy nie była ani nie jest obecnie ważnym traktem komunikacyjnym. Dodatkowo wieś położona jest między wspomnianymi wcześniej strumieniami od wschodu i zachodu, oraz trzecim wspomnianym przy omawianiu pozycji w Grochowalsku od północy, nic więc dziwnego, że niemieccy obrońcy nie uznali tego miejsca za wymagające szczególnego wzmocnienia.

Mapa: OpenStreetMaps

Perfekcyjnie zamaskowany strażnik drogi

Perfekcyjnie zamaskowany strażnik drogiTulibowo leży na wysokim na ponad 100 m n.p.m wzgórzu górującym nad dzisiejszym Zalewem Włocławskim. Z biegnącej wzdłuż brzegu zalewu szosy rozciąga się niesamowita panorama. Miejsce to jest ciche i spokojne, wręcz senne. Właśnie tutaj kończy się pierścień umocnień po tej stronie Wisły.

Czytaj więcej...