Wilczeniec Fabiański - Wolfshubert
Wilczeniec Fabiański (niem. Wolfshubert) – wieś położona między Starym Witoszynem a Cyprianką, obecnie niemal niezamieszkana, bardzo rzadka zabudowa, jeden zwarty obszar leśny i bardzo dużo małych zagajników poprzeplatanych polami i łąkami. Bardzo malownicze i spokojne miejsce.
Przed II wojną światową miejscowość zamieszkana głównie przez Niemców, ale pierwszymi osadnikami byli tutaj Olędrzy sprowadzeni przez właścicieli majątku w Fabiankach w drugiej połowie XVIII wieku. Po osadnikach olęderskich oraz po mieszkających tutaj Niemcach nie ma już praktycznie śladu poza niewielkim cmentarzem ewangelickim, który jak niemal wszystkie takie nekropolie w okolicy jest mocno zrujnowany.
W miejscowości znajdują się trzy pojedyncze Ringstandy 58c, jeden z nich nie został nawet zakopany. Da się w pobliżu dwóch zauważyć relikty okopów a także pozostałości rowu przeciwczołgowego.
Mapa: OpenStreetMaps
Samotnik w młodniku
Dziwnie ustawiony z widokiem na łąki i drogę
W zakolu rowu przeciwczołgowego
Zazwyczaj rowy przeciwczołgowe ciągną się zygzakiem tworząc dość proste odcinki na odległości nawet kilkunastu kilometrów. Na granicy Cyprianki i Wilczeńca Fabiańskiego jest jednak pewna osobliwość – rów tworzy niemal doskonałe półkole o średnicy około 700 metrów w kierunku Fabianek. Zaraz za nim ciągnęły się okopy a na samym środku tego łuku stoi na wzgórzu samotny „tobruk”.