Bógpomóż Stary - Althelfgott

Stary BógpomóżBógpomóż Stary (niem. Althelfgott) to wieś położona obecnie w gminie Bobrowniki (powiat lipnowski) nad samym brzegiem Wisły zamieszkiwana przez około 200 osób. Historia wsi sięga XVII wieku, kiedy to powstała na terenie miejscowości osada Olędrów.

Wieś jednak ma na pewno bogatszą historię, prowadzone tutaj badania archeologiczne obfitowały w znacznie starsze znaleziska, m. in. denary Hadriana. Na terenie miejscowości znajduje się zabytkowy XIX-wieczny cmentarz ewangelicki.

Wieś położona jest w strategicznym miejscu, przy zwężeniu Wisły w okolicach Wyspy Rachcin, nic więc dziwnego, że powstał tu punkt oporu skierowany ku Wiśle, z którego było możliwe prowadzenie ognia na całej jej szerokości.

Punkt składa się z dwóch schronów Ringstand 58c, są też ślady schronów ziemnych i okopów. Warto by przeprowadzić tutaj bardziej szczegółowe badania, gdyż niedostępność terenu uchroniła miejsce przed złomiarzami i wandalami. Niedaleko schronów odnaleźliśmy nawet blachę falistą służącą niegdyś prawdopodobnie do wzmocnienia stropu wejścia do schronu ziemnego, wygląda na nieruszaną od czasów wojny.

Mapa: OpenStreetMap

Pozostałości po schronie?

Pozostałości po schronie?Niedaleko od schronów we wsi Bógpomóż znaleźliśmy wspólnie z Karolem coś, co może być pozostałością po schronie ziemnym. Prawdopodobnie jakiś poszukiwacz z wykrywaczem metalu odkopał blachę falistą, która przypomina tę wykorzystywaną przez Niemców do wzmacniania stropów swoich schronów ziemnych.

Czytaj więcej...