Cyprianka - Zippen

CypriankaCyprianka (niem. Zippen) – wieś położona przy drodze krajowej nr 67 w gminie Fabianki. Nie wiele wiem o historii tej miejscowości, prawdopodobnie dopiero w XIX wieku wyodrębniła się ona z dóbr Chełmicy.

Wieś w znacznej części zajęta jest zwartą zabudową, ale nie braku tu także lasów oraz zbiorników wodnych. Właśnie w Cypriance znajduje się największe w Polsce chronionej i zagrożonej wyginięciem strzebli błotnej.

Obecnie wieś ze względu na korzystne położenie przy ruchliwej drodze krajowej jest dobrze rozwinięta gospodarczo. Cypriankę zamieszkuje około 600 osób.

Pozycja obronna w Cyrpiance ma charakter liniowy, schrony ułożone były wzdłuż linii wyznaczonej drogą z Chełmicy Dużej na Rachcin. Niestety z moich ustaleń wynika, że w Cypriance przynajmniej dwa schrony, które stały niedaleko szkoły, zostały zakopane.

Mapa: OpenStreetMaps

Znikająca pozycja

CypriankaWzdłuż szosy z Cyprianki na Rachcin rozciąga się kolejna pozycja obronna. Obecnie składa się z trzech "tobruków", w tym jednego mocno uszkodzonego. Kiedyś podobno była znacznie mocniejsza, ale schrony musiały ustąpić miejsca późniejszemu budownictwu.

Czytaj więcej...

Mieć tobruka w ogródku...

Mieć tobruka w ogródku...Gdy szukałem schronów w Cypriance byłem przekonany, że na pewno nie wszystkie uda się odnaleźć, bo rozbudowa miejscowości musiała pociągnąć za sobą "ofiary". Poza tym mało kto chce się chwalić tym, że ma w ogródku taką pamiątkę.

Czytaj więcej...