Przybranowo
Przybranowo to wieś położona na południe od Służewa. Jest to stara miejscowość, dawniej podobno dobrze funkcjonujący majątek. Obecnie to spokojna wioska, ale po wojnie prężnie działał tutaj POM, przez co Przybranowo przypomina inne tego typu postsocjalistyczne miejscowości.
Przybranowo wygląda, jakby miało być chronione z obu stron. Schrony ustawione są w dwóch grupach – wschodniej i zachodniej, niestety stoją głównie na polach, przez co ich los jest niepewny. Z pewnością będzie ich ubywać.
Update: marzec 2022 r.
Wyniki pierwszych poszukiwań w Przybranowie sprawiały wrażenie, że pozycja miała dwie linie obrony, jednak dalsze odkrycia zweryfikowały to założenie jako błędne. Schrony ustawione były dookólnie, umożliwiały obronę z każdej strony. Spora cześć schronów jest dziś niewidoczna w terenie, prawdopodobnie zostały zakopane. Ich położenie znam jednak dzięki analizie archiwalnych zdjęć lotniczych.
Mapa: OpenStreetMaps
A jednak obrona dookoła wsi
Początkowo uważałem, że pozycja w Przybranowie miała charakter dwóch linii obrony. Nowe źródła i odkrycia kazały mi zweryfikować tę teorię.
Strażnicy wschodniej strony
Pierwsza linia schronów pozycji w Przybranowie jest dość unikalna – składała się z co najmniej 4 schronów ustawionych bardzo blisko siebie. Do dziś zachowały się trzy sztuki, ale na zdjęciach satelitarnych sprzed kilku lat doskonale widać czwarty schron.
Druga linia obrony
Po zachodniej stronie Przybranowa wytyczono drugą linię oporu, jest to nieco dziwne ustawienie, bo znaczną część pola ostrzału z tych schronów zastawiały zabudowania miejscowości, w szczególności dość dużego folwarku. Dwa z tobruków znalazły się dosłownie na tyłach folwarcznych budynków. Mam pewną teorię z tym związaną, ale o tym dalej.