Osiek Bogucki - Augental

Osiek BoguckiOsiek Bogucki (niem. Augental) – niewielka wieś położona między Nowym Witoszynem a Bogucinem (gm. Fabianki), zamieszkała przez około 100 osób. W znacznej części wieś porośnięta lasami.

Pisana historia miejscowości zaczyna się gdzieś w XVIII wieku, kiedy to osiedli w niej osadnicy olęderscy, wieś należała wtedy do majątku Bogucin. Podobnie jak Witoszyn i sąsiedni Wilczeniec Bogucki były to więc wsie ewangelickie, czego pozostałością jest zrujnowany w znacznej mierze cmentarz ewangelicki przy lesie w zachodniej części wsi.

Na terenie miejscowości znajdują się dwa punkty oporu położone na najwyższych wzniesieniach, jeden składający się z samotnego Rinstanda 58c oraz drugi składający się z dwóch schronów. Las w Osieku jest mocno górzysty, odnalezienie schronów nie należy do najłatwiejszych.

Mapa: OpenStreetMaps

Kolejny samotnik w lesie

Osiek BoguckiPośrodku lasu między Nowym Witoszynem a Osiekiem Boguckim na wysokim, stromym wzgórzu stoi sobie samotny „tobruk”. Znaleźć go nie łatwo, ale i tak padł ofiarą ludzi, którzy nie wiedzą co robić ze swoimi śmieciami.