Ciekawostki

Lapidarium na dawnym cmentarzu żydowskim w Lubrańcu

Lapidarium na dawnym cmentarzu żydowskim w Lubrańcu – BrzezinieLubraniec był przed wojną miastem, w którym mieszkała duża społeczność żydowska. Niestety niemiecka polityka zniszczenia tego narodu podczas II wojny światowej sprawiła, że praktycznie wszyscy lubranieccy Żydzi zostali wymordowani a świadectwo ich istnienia próbowano wymazać.

Taki właśnie los spotkał cmentarz żydowski w Lubrańcu, został on zniszczony przez okupantów niemieckich a na jego miejscu w 1944 roku powstały umocnienia ziemne, których ślady są tam widoczne do dnia dzisiejszego. Przez prawie 70 lat zniszczone nagrobki żydowskie nie doczekały się należytej ochrony a samo miejsce po cmentarzu właściwego traktowania.

W czerwcu 2012 roku na miejscu dawnego cmentarza powstało lapidarium z ocalałych fragmentów żydowskich macew, miejsce po cmentarzu uporządkowano oraz odsłonięto pamiątkowy obelisk. Miejsce jest bardzo skromne, nie znajdziemy też żadnej obszerniejszej informacji o samym cmentarzu jak i o społeczności żydowskiej z Lubrańca, ale przynajmniej takie miejsce jest. Po większości cmentarzy żydowskich nie ma już śladu, niedbalstwo i głupota ludzka sprawiła, że po tym narodzie pozostało niewiele śladów. Dzisiejsza młodzież nie wie, że takie miejscowości jak Radziejów, Piotrków Kujawski, Osięciny czy Lubraniec zamieszkiwały bardzo liczne społeczności żydowskie – ale skąd mają o tym wiedzieć. W szkołach omawiane są obszernie nic nie znaczące bitwy na drugim końcu kontynentu, każe się dzieciom uczyć na pamięć dat i nazwisk ale o najbliższej historii się nie naucza. Nauczyciele boją się poruszać takich tematów, bo zaraz okazuje się, że jakiś „pseudo patriota” robi burzę z powodu nauczania o „żydostwie”, albo czyjś dziadek lub pradziadek przykładał rękę lub skorzystał na holocauście. 

Komentarze  

+3 #1 Kacper 2017-02-25 00:00
Bardzo ciekawy projekt i wzorowa realizacja. :)
Cytuj

Dodaj komentarz

Zachowaj kulturę i nie spamuj!
Komentarze będą opublikowane dopiero po zatwierdzeniu przez administratora.

Kod antyspamowy
Odśwież