Altana/Borowo

Prawe skrzydło pozycji obronnej

Altana

Pozycja obronna w Altanie/Borowie miała bardzo ciekawe ułożenie schronów. Cztery tobruki w bardzo zwartej grupie wysunięte na wschód, a w drugiej linii znacznie szerzej ustawione trzy kolejne. Dzięki archiwalnym zdjęciom lotniczym udało mi się namierzyć schron z prawego, południowego, skrzydła drugiej linii. 

Schron położony jest w bardzo malowniczym miejscu. Jadąc od Krzywosądzy w kierunku Altany w pewnym momencie dotrzemy do skrzyżowania, przy którym, po lewej stronie drogi, stoi przystanek autobusowy. Na tym skrzyżowaniu skręcamy w prawo na południe i po przejechaniu jakichś 100 m dotrzemy do wzgórza porośniętego lasem - miejsce to zwane jest Białą Górą. Za tym wzgórzem znajduje się opuszczone gospodarstwo rolne, przy drodze dojazdowej do niego znajdziemy Ringstand 58c.

Schron jest dość mocno odsłonięty, choć od wiosny do jesieni nie łatwo będzie go zauważyć - jest dość gęsto porośnięty krzewami. W schronie nawet czysto, ale wejście jest zasypane. Na uwagę zwracają dwa szczegóły - pierwszy to karbowany otwór strzelniczy. Drugi to prawdziwa perełka - w schronie zachowały się tzw. świńskie ogonki, czyli haczki do siatki maskującej przykrywającej wejście do schronu. Zachowały się w niewielu tobrukach, a tutaj mamy je chyba w komplecie, choć wykonane dość niedbale.

Altana

Altana

Altana

Altana

Altana

Altana

Achiwalne zdjęcie lotnicze pozwoliło ustalić pierwotny kształt pozycji w Altanie. Część schronów zasypano, inne zmieniły położenie, ale my dzięki zdjęciu, możemy pierwotny układ odtworzyć. 

altana lotnicze