Zakrzewo

Na skrzyżowaniu ważnych szlaków

Zakrzewo

Zakrzewo położone jest na przecięciu dwóch ważnych dróg, nic dziwnego, że stało się kolejnym punktem oporu wybudowanej tutaj linii Pozycji Warty. Rozbudowa miejscowości sprawiła, że nieco zatarł się pierwotny układ i część schronów już nie istnieje, ale wciąż da się zauważyć, że planowano tutaj obronę okrężną.

Poszukiwania w Zakrzewie najłatwiej rozpocząć od odnalezienia cmentarza przy ul. Kujawskiej (droga nr 266). Na polu położonym na wschód od cmentarza jeszcze kilka lat temu znajdował się schron typu tobruk, niestety dziś nie ma po nim śladu. Podobny los spotka zapewne schron położony na zachód od cmentarza. W trakcie badań na działce położonej obok stacji paliw trwała właśnie budowa, schron był częściowo odsłonięty i mam przeczucie, że będzie zawadzał… Zachowany był w dobrym stanie, w otworze strzelniczym widać znajome żłobienia.

Zakrzewo

Zakrzewo

Zakrzewo

Zakrzewo

Kolejny schron znajduje się bezpośrednio przy drodze w kierunku Inowrocławia. Gdy ruszymy drogą 252 po lewej stronie drogi zauważymy boisko sportowe, do którego prowadzi gruntowa droga. Dobrze jest się zatrzymać w tym miejscu i przejść nieco poboczem szosy w kierunku zachodnim. Niemal przy samej drodze stoi mocno odsłonięty Ringstand 58c. Od razu rzuca się w oczy bardzo precyzyjne wykonanie, krawędzie są proste i wyraźne. Ciekawostką jest okrągły otwór kominowy – zazwyczaj świadczy to o tym, że została tu zamontowana rura kominowa, więc sam schron mógł być obsadzony. W tym przypadku jednak otwór nie ma śladów obmurowywania rury, beton jest jednolity, więc być może użyto rury jako szalunku do wykonania otworu.

Zakrzewo

Zakrzewo

Zakrzewo

Zakrzewo

Zakrzewo

Zakrzewo

Zakrzewo

Wracamy do drogi w kierunku boiska, ruszamy na południe – z daleka dostrzeżemy sylwetkę schronu stojącego tuż za ogrodzeniem boiska. Podobno pierwotnie schron stał tam, gdzie dziś jest boisko i został przesunięty w czasie jego rozbudowy. Ringstand widać w całości, widać nawet wykonany pod nim chudziak. Także ten tobruk ma okrągły otwór kominowy.

Zakrzewo

Zakrzewo

Zakrzewo

Kontynuujemy wędrówkę na południe do ulicy Osiedlowej, następnie skręcamy w prawo w ulicę Krótką, którą docieramy do ulicy Leśnej. Na polu na zachód od tego skrzyżowania w odległości ok. 150 m od drogi zauważymy kępę chwastów. To kolejny schron, niestety w całości zarośnięty, nie widać nawet kawałka betonu.

Zakrzewo

Podobno gdzieś w rejonie między ulicami Leśną a Dworcową oraz na polach a północ od Zakrzewa znajdowały się kolejne schrony, niestety nie udało mi się tych informacji w żaden sposób zweryfikować w terenie.