Służewo

Aleksandrów Kuj. w zasięgu strzału – schrony wschodniej strony Służewa

Służewo

Grupa schronów znajdująca się we wschodniej części Służewa składała się z co najmniej pięciu Ringstandów 58c. Strzelcy z tych schronów mieli w zasięgu ognia nawet Aleksandrów Kujawski.

Najdalej na wschód wysunięte były trzy schrony położone wzdłuż Alei 1000-lecia w ciągu drogi nr 266. Odnalezienie schronów nie jest trudne. Pierwszy znajduje się przy drodze dojazdowej do drugiej posesji za stacją paliw. Schron jest niemal w całości zasypany, ale odnalezienie go ułatwi nam rosnące przy nim drzewo.

Służewo

Służewo

Kolejny tobruk znajduje się na polu za kolejnymi zabudowaniami, praktycznie w tej samej odległości od szosy, jak poprzedni schron. Tego jednak można znacznie łatwiej wypatrzeć, jego strop jest odsłonięty, widać kołnierz otworu strzelniczego oraz nadproże nad wejściem. Jak wszystkie schrony Służewa, także ten posiada szczerby w otworze strzelniczym.

Służewo

Służewo

Służewo

Z tego, co udało mi się ustalić, w sadzie po drugiej stronie szosy znajdował się jeszcze jeden schron, nie udało mi się jednak potwierdzić tej informacji w żadnym wiarygodnym źródle.

Aby odnaleźć kolejne schrony tej grupy musimy wrócić w kierunku Służewa i skręcić w prawo w ulicę Polną. Dostęp do pierwszego tobruka jest niemożliwy bez zgody właściciela działki – schron jest na terenie zamkniętym, dokładnie rzecz ujmując w okólniku. Miałem to szczęście, że zostałem wpuszczony na ten teren, ale do Was mam ogromną prośbę, aby nie nękać gospodarza o wpuszczanie na działkę. Wystarczy wiedzieć, że schron znajduje się po lewej stronie drogi mniej więcej na wysokości warsztatu mechanicznego.

Służewo

Służewo

Ostatni tobruk znajduje się na polu na północ za ostatnimi zabudowaniami po prawej stronie drogi. Schron wybudowano jakieś 50 m od drogi, jak większość schronów w tej miejscowości jest dość mocno zagłębiony, widać tylko kołnierz otworu strzelniczego oraz fragment stropu. Jest tak nisko położony, że przesłoni go nawet niska roślinność.

Służewo

Służewo

Służewo

Służewo

Jestem przekonany, że schronów w Służewie było więcej, kryją się zapewne na polach we wschodniej i południowej częściach miejscowości, niestety jeśli są zagłębione jak większość z tutejszych tobruków, ich odnalezienie będzie bardzo trudne.

Dodaj komentarz

Zachowaj kulturę i nie spamuj!
Komentarze będą opublikowane dopiero po zatwierdzeniu przez administratora.

Kod antyspamowy
Odśwież