Służewo

Zachodni punkt oporu

Służewo

Na polach położonych na północny zachód od Służewa znajduje się kolejna grupa schronów. Schrony te skierowane są na wschód, ale ich położenie po tej stronie miejscowości nie wyklucza, że planiści spodziewali się otoczenia w przypadku ataku na Toruń od strony południowej.

Pierwszy ze schronów tej grupy znajdziemy kierując się drogą nr 250 na północ, gdy miniemy zwartą zabudowę po lewej stronie drogi (tuż przed końcem terenu zabudowanego) dotrzemy do rozwidlenia dróg przy figurze. Na polu po drugiej stronie drogi wojewódzkiej znajduje się Ringstand 58c.

Jest on bardzo dobrze widoczny, wystaje kilkadziesiąt centymetrów ponad poziom pola, ma odsłonięty cały strop. Dobrze widać charakterystyczne szczerby w kołnierzu otworu strzelniczego.

Służewo

Służewo

Służewo

Służewo

Do kolejnych schronów dotrzemy zjeżdżając w polną drogę przy wspomnianej wcześniej figurze i kierując się na północ. Pierwszy schron znajduje się na polu naprzeciwko ostatnich zabudowań po prawej stronie drogi. Jest dość trudny do wypatrzenia, został przysypany ziemią i kamieniami.

Służewo

Służewo

Służewo

Następny Ringstand znajduje się jakieś 150-200 m w kierunku północno zachodnim. Jego wypatrzenie także może być także trudne, jak poprzedni schron jest dość mocno przysypany ziemią. Podczas moich poszukiwań znajdował się na nim spory kamień, więc miałem nieco ułatwione zadanie.

Służewo

Służewo

Służewo

Służewo

Wszystkie schrony tej grupy posiadają szczerby w otworach strzelniczych i żaden nie posiadał metalowego pierścienia, ani nawet śladów po nim.