Służewo

Południowa grupa schronów

Służewo

Od strony południowej Służewo chroniły co najmniej trzy schrony typu Ringstand 58c, z których do dziś ocalały dwie sztuki.

W pobliżu skrzyżowania Alei 1000-lecia i drogi wojewódzkiej nr 266 znajdował się pierwszy ze schronów, niestety dziś nie ma po nim żadnego śladu – z tego co udało się ustalić, został on zakopany.

Odnalezienie pierwszego z ocalałych schronów tej grupy nie będzie trudne. Wystarczy udać się w okolice miejscowego boiska piłkarskiego. Tobruk znajduje się kilkadziesiąt metrów na południe od boiska.

Schron jest bardzo dobrze „zamaskowany”, kołnierz otworu strzelniczego praktycznie nie wystaje ponad poziom gruntu. Schron jest w znacznej mierze zasypany ziemią i kamieniami, warstwa ziemi na jego stropie jest tak gruba, że rolnik jest w stanie uprawiać ją.

Mimo tak mocnego zagłębienia da się zauważyć cechę charakterystyczną dla schronów Pozycji Warty – specyficznie wykonany kołnierz otworu strzelniczego. W kołnierzu tym wykonane są pionowe bruzdy. Najczęściej ich powstanie tłumaczone jest tym, że szczerby te miały umożliwiać zablokowanie w nich dwunogu karabinu maszynowego, czasem zagłębienia te nazywane są podziałką kontową, która miała ułatwiać kierowanie ogniem. Jakiś czas temu przyszło mi do głowy zupełnie inne wytłumaczenie – otwory strzelnicze z takimi szczerbami nie posiadają metalowego pierścienia, być może dla tych schronów przewidziano inny sposób montowania lawety karabinu maszynowego, ale może wytłumaczenie jest bardziej przyziemne. Być może szczerby te miały służyć do wmurowania metalowego pierścienia w późniejszym terminie? Może są to po prostu szczeliny montażowe, w które wmurowano by pierścień w późniejszym terminie?

Służewo

Służewo

Służewo

Drugi schron znajduje się po przeciwległej stronie miejscowości przy ul. Jaśminowej. Skręcamy w nią z drogi wojewódzkiej nr 250 i mijamy pierwszy łuk w prawo. Zaraz za łukiem ulicy po lewej stronie znajduje się coś w rodzaju parkingu, na polu tuż za nim znajduje się Ringstand 58c. Schron jest całkiem dobrze widoczny, odsłonięta jest część stropu oraz ściana od strony wejścia. Tobruk jest wypełniony kamieniami.

Służewo

Służewo