Izbica Kuj. - Mühlental

Obrona przesmyku między jeziorem a mokradłami

Pustynia

Między mokradłami w Sokołowie a Jeziorem Chotelskim biegnie droga (obecnie wojewódzka 269), poza niewielkim rowem na odcinku ponad pół kilometra nie ma większych przeszkód terenowych. Ten przesmyk był strzeżony przez trzy schrony Ringstand 58c w miejscowości Pustynia.

Poszukiwania w Pustyni nie będą trudne - przy skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej oraz dwóch lokalnych dróg (jednej do Sokołowa, drugiej do Komorowa) znajduje się pierwszy tobruk. Stoi na polu jakieś 70 m na południe od drogi wojewódzkiej. Wystaje z gruntu dość znacznie, łatwo go zauważyć.

Pustynia

Pustynia

Pustynia

Aby odnaleźć pozostałe dwa schrony musimy ruszyć drogą w kierunku Sokołowa. Już po przejściu kilkudziesięciu metrów zauważymy rosnące przy drodze krzewy. Pod nimi jest ukryty R58c.

Pustynia

Pustynia

Kolejny schron znajduje się 100 m dalej na północ nieco głębiej w polu na zboczu wzniesienia. Z gruntu wystaje jedynie część stropu izby bojowej oraz otwór strzelniczy. Ze schronu jest doskonały widok zarówno na drogę wojewódzką jak i drogę do Sokołowa.

Pustynia

Pustynia

Pustynia

Analizując warunki obrony w tym miejscu zastanawia mnie jeden fakt. Znacznie dogodniejsze warunki obronne są na linii jezior rynnowych i mokradeł między Kłodawą a Brześciem Kuj. około 10 km na wschód. Niemcy jednak wybrali Izbicę Kuj. Co więcej, budując schrony po zachodniej stronie Jeziora Chotelskiego pozostawili bez obrony lotnisko w Chotlu. Komuś przychodzi do głowy jakiś pomysł tłumaczący takie decyzje?

Komentarze  

0 #2 Mariusz 2020-10-14 17:20
Cytuję Jarek:
Pustynka to mała część większego założenia linii obrony biegnącej od drogi wojewódzkiej z Izbicy do Lubrańca, przez Pasiekę, Sokołowo do Komorowa. Do dnia dzisiejszego pozostało 15 stanowisk -bunkrów , fragmenty rowów przeciwpancernych i zasypane fundamenty nie ukończonych większych bunkrów . Cały ten system wraz z nieistniejącymi okopami i ziemnymi bunkrami magazynowymi i socjalnymi połączony był z lotniskiem polowym w Chotlu.

A gdzie znajduje się ten 15 tobruk?
Pozycja w Izbicy powstała jako fragment większego założenia, nie tylko po to, by chronić lotnisko, które swoją drogą znalazło się na przedpolu linii obronnej
Cytuj
+1 #1 Jarek 2020-10-14 17:16
Pustynka to mała część większego założenia linii obrony biegnącej od drogi wojewódzkiej z Izbicy do Lubrańca, przez Pasiekę, Sokołowo do Komorowa. Do dnia dzisiejszego pozostało 15 stanowisk -bunkrów , fragmenty rowów przeciwpancernych i zasypane fundamenty nie ukdończonych większych bunkrów . Cały ten system wraz z nieistniejącymi okopami i ziemnymi bunkrami magazynowymi i socjalnymi połączony był z lotniskiem polowym w Chotlu.
Cytuj

Dodaj komentarz

Zachowaj kulturę i nie spamuj!
Komentarze będą opublikowane dopiero po zatwierdzeniu przez administratora.

Kod antyspamowy
Odśwież