DK91 - Kellen

Strażnicy drogi

DK 91Droga łącząca Włocławek z Kowalem to jeden z najstarszych traktów na Kujawach. Biegnie równolegle z linią kolejową, co dodatkowo podnosi jej strategiczne walory. Co ciekawe pozycja obronna przy drodze nie jest zbyt rozbudowana – to zaledwie 3 schrony i transzeje.

Miejsce pamięci

Miejsce pamięci

Niedaleko pomnika upamiętniającego hitlerowski mord 230 mieszkańców Włocławka znajdują się dwa schrony typu „tobruk”, wzdłuż drogi po obu stronach można jeszcze odnaleźć relikty transzei, idąc w stronę Kowala wzdłuż nich po prawej stronie można znaleźć trzeci ze schronów. Podczas moich poszukiwań natknąłem się na dwa z tych schronów, o trzecim dowiedziałem się od Pana Krzysztofa, który wraz z synem również poszukuje śladów umocnień Włocławka. Schrony niestety są dość mocno zanieczyszczone.

DK 91

DK 91

DK 91

DK 91

Gdyby ruszyć od schronów w kierunku Włocławka można by znaleźć pozostałości jednego z biegnących tędy rowów przeciwczołgowych. Jest to rów, który ciągnie się od Nowej Wsi aż do Płocka, co ciekawe w większej części jest on dość dobrze zachowany i łatwo rozpoznać go w terenie.  

DK 91

Relikty transzei